• 1401/03/01 - 15:08
  • بازدید: 626
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی دزفول

تغییرات ژنتیکی و قابلیت سرایت بیماریهای عفونی و گرمسیری به زیر ساخت ها بهداشتی و توسعه اقتصادی به شدت لطمه می زند.

تغییرات ژنتیکی و قابلیت سرایت بیماریهای عفونی و گرمسیری به زیر ساخت ها بهداشتی و توسعه اقتصادی به شدت لطمه می زند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری اظهار داشت: تغییرات ژنتیکی و قابلیت سرایت بیماریهای عفونی و گرمسیری به زیر ساخت ها بهداشتی و توسعه اقتصادی به شدت لطمه می زند.

به گزارش خبرنگار وبدا، دکتر رضا نوروزی با توجه به افتتاح مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی در چهارم خرداد ماه روز دزفول گفت: تغییرات ژنتیکی و قابلیت سرایت بیماریهای عفونی و گرمسیری به زیر ساخت ها بهداشتی و توسعه اقتصادی به شدت لطمه می زند.

دکتر نوروزی با اشاره به تاریخچه بیماری‌های عفونی نشان می‌دهد که همواره این بیماری‌ها در کمین سلامت انسان بوده‌اند وبا توجه به یروز همه‌گیری‌های مختلف در طول تاریخ افزود:

دو دلیل عمده را می‌توان به عنوان اهمیت مطالعه بیماری‌های عفونی و گرمسیری بیان کرد، یکی اینکه دارای تنوع گسترده هستند و دوم اینکه بعضا دارای تغییرات ژنتیکی هستند که همین دو مورد در کنار قابلیت سرایت آن‌ها می‌تواند تهدید کننده سلامت انسان باشد.

به علاوه، این بیماری‌ها بدلیل قدرت سرایت از انسان یا محیط به انسان، می‌توانند در همه‌گیری‌ها باعث تعطیلی و قرنطینه بشوند که به دنبال آن آموزش و توسعه اقتصادی و همچنین زیر ساخت‌های بهداشتی درمانی کشور به شدت آسیب می‌بینند.رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری اضافه کرد: همان گونه که به عینه شاهد خسارات فراوان همه‌گیری کرونا در جهان هستیم، لازم است که مطالعه، تحقیقات و آموزش همگانی در این خصوص در اولویت دانشگاه‌های علوم پزشکی باشد.

دکتر نوروزی در خصوص اهمیت بهره برداری از این مرکز گفت: این مرکز همسو با نظام تحقیقاتی کشور ماموریت هایی را در راستای افزایش تحقیقات کاربردی در زمینه بیماری های عفونی و گرمسیری، ارتقاء سطح علمی و رفع نیازهای بهداشتی و ارتقاء سلامت جامعه ایفا خواهد کرد.

مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری همزمان با 2 مرکز تحقیقاتی دیگر روز چهارم خردادماه که بنام روز دزفول روز مقاومت و پایداری نامیده شده است با حضور مسولین ارشد وزارت بهداشت،مسئولان استانی و مسئولان ارشد شهرستان دزفول به بهره برداری خواهد رسید.

 

  • گروه خبری : اخبار معاونت آموزش، تحقیقات و فناوری,اخبار دانشگاه
  • کد خبر : 12565
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید