• 1401/05/01 - 09:29
  • بازدید: 878
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
گفتگویی اختصاصی مفدا دزفول، با دانشجوی منتخب دبیر کمیته دانشجویی آموزش وزارت بهداشت؛

آموزش مهم ترین رکن یک دانشگاه می باشد/دوران دانشجویی فرصتی برای کسب بسیاری از تجربه هاست

"رادمان امیری" دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دزفول، به عنوان دبیر کمیته دانشجویی آموزش وزارت بهداشت در مجمع عمومی کمیته های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور انتخاب شد.

به گزارش وبدا به نقل از روابط عمومی معاونت آموزش  به مناسبت انتخاب "رادمان امیری" دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دزفول، به عنوان دبیر کمیته دانشجویی آموزش وزارت بهداشت در مجمع عمومی کمیته های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور مفدا دزفول گفتگویی اختصاصی تهیه دیده که در ادامه می‌خوانید:

خبرنگار مفدا:لطفا خودتون رو معرفی کنید.

.سلام عرض میکنم خدمت شما، بنده رادمان امیری هستم.دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دزفول،ورودی سال ۱۳۹۵.ممنون از لطف شما. باعث افتخار بنده هست که گامی در راستای ارتقا و توسعه آموزش پزشکی کشور برداریم.

مفدا:ضمن تبریک این موفقیت به شما،فعالیت های کمیته دانشجویی آموزش رو در سطح وزارت برای ما تشریح کنید:

کمیته مرکزی دانشجویی توسعه آموزش پزشکی در سال ۱۳۹۷ در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور تاسیس شد. تا پیش از آن کمیته های مشورتی EDC در سطح دانشگاه فعالیت داشتند اما از سال ۱۳۹۷ پس از بررسی هایی که به عمل آمد، اساسنامه کمیته پس از بازنگری و بررسی، به شیوه جدیدی ارائه گردید و به نوعی آغاز کار " کمیته دانشجویی توسعه آموزش پزشکی" از آن جا بود.

کمیته دانشجویی با هدف اعتلای سطح آموزشی دانشجویان علوم پزشکی و با بهره گیری از ایده های نوآورانه و نظرات دانشجویان مستعد و صاحب نظر توانسته نقش موثری در دانشگاه های علوم پزشکی ایفا نماید.

ساختار شبکه دانشجویی توسعه آموزش پزشکی بدین شکل می باشد که علاوه بر کمیته های دانشگاهی،در سطح کلان مناطق آمایشی نیز فعالیت دارد و یک نفر بنابر تجربه و توانمندی آموزشی به نمایندگی از اعضای کمیته های دانشجویی آن کلان منطقه به عنوان دبیر کلان منطقه به برنامه ریزی ، اجرا و ارزیابی طرح های آموزشی کمیته های دانشجویی توسعه آموزش کلان منطقه مربوطه می پردازد.

در سطحی بالاتر، کمیته مرکزی دانشجویی توسعه آموزش پزشکی وزارت بهداشت قرار دارد که در سیاست گذاری و تصمیم گیری آموزشی در سطح کشوری به مراکز مطالعات توسعه آموزش کمک می نماید و طرح های متعدد آموزشی از جمله برگزاری همایش های دانشجویی از جمله جشنواره کشوری ایده های نوآورانه آموزشی، مدرسه های آموزشی کشوری با مبانی حیطه "آموزش پزشکی"، بررسی آیین نامه های آموزشی و حمایت از کمیته های دانشجویی سراسر کشور برعهده کمیته مرکزی می باشد.

به طور خلاصه شرح وظایف کمیته مرکزی دانشجویی توسعه آموزش عبارت است از:

۱. آگاه سازی، تشویق و جذب دانشجویان برای مشارکت در فعالیتهای توسعه آموزشی

۲. بسترسازی برای توانمندسازی دانشجویان علوم پزشکی در زمینه آموزش علوم پزشکی

۳.سیاست گذاری کلان حیطه فعالیت کمیته های دانشجویی دانشگاههای علوم پزشکی کشور

و شبکه های دانشجویی کلان منطقه های آمایشی

۴. برنامه ریزی، اجرا و ارزشیابی فعالیتهای توسعهای کمیته های دانشجویی در سطح کشور

در حوزه های آموزش پزشکی

۵. تدوین برنامه های راهبردی سالانه کمیته مرکزی

۶.تعیین تعداد و نوع واحدها و کارگروه های زیرمجموعه کمیته مرکز ی بر اساس برنامه های راهبردی و

برنامه های سالانه کمیته مرکزی

۷. نظارت،پایش و ارزشیابی و ارائه بازخورد ب ر نحوه عملکرد شبکههای دانشجویی مناطق آمایش ی

۸. شناسایی و بررسی مشکلات و چالش های کمیته های دانشجویی توسعه آموزش دانشگاه ها و پیشنهاد

راه حل های مناسب

۹. برقراری ارتباط، اطلاع رسانی و بسترسازی برای تعامل و تبادل تجارب دانشجویی در سطح کشور از برنامه های کمیته مرکزی می باشد.

مفدا:روند انتخاب خودتون رو به عنوان دبیر کمیته دانشجویی آموزش وزارت بهداشت توضیح دهید؟

انتخابات کمیته مرکزی توسعه آموزش وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۱ بدین شکل بود که از تمامی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور دعوت شد یک دانشجوی توانمند در حیطه آموزشی به وزارت معرفی نمایند و با توجه به بررسی رزومه ها و برنامه های پیشنهادی دانشجویان، از حدود ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی، ۴ نفر که رزومه و برنامه قوی تری داشتند به جمع کاندیداهای نهایی راه یافتند. بنده رتبه اول معدل کل رشته پزشکی عمومی تا پایان سال ششم را کسب کردم. شش سال متوالی دانشجوی استعداد درخشان دانشگاه بودم و سابقه سه دوره دبیری کمیته دانشجویی دانشگاه ، سابقه دبیری شورای کلان منطقه ۴ کشور، فعالیت های اجرایی متعدد در حیطه آموزشی داشتم و پژوهشگر برگزیده و رتبه برتر جشنواره های آموزشی بودم و... که همه این ها در انتخاب بنده موثر بود و در نهایت در مجمع کشوری کمیته های دانشجویی در مرکز همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران ، انتخاباتی با حضور دبیران و اعضای فعال کمیته های دانشجویی سراسر کشور جهت تعیین دبیر برگزار شد و پس از ارائه سخنرانی و رای گیری ، بنده به لطف خدا و اعتماد دانشجویان، بالاترین میزان رای را کسب نمودم.

مفدا:چه برنامه هایی رو در سیاست های کلی آموزش مد نظر دارید؟

بنده با توجه به اساسنامه کمیته مرکزی و متناسب با بسته های تحول آموزشی و سند چشم انداز آموزش پزشکی کشور، برنامه ای تنظیم نمودم که به طور کلی شامل برنامه ریزی جهت پیشبرد اهداف کمیته مرکزی می باشد که پیش تر خدمتتان عرض نمودم و توفیق خدمت به دانشجویان و تلاش در جهت ارتقای سطح آموزشی دانشجویان با بهره گیری از توان علمی دانشجویان، برگزاری دوره های آموزشی، تولید محتواهای آموزشی و... هدف بنده در دوره پیش رو می باشد.

مفدا:به عنوان حرف آخر اگر مطلبی مد نظرتون هست بفرمایید.

دوران دانشجویی فرصت کسب بسیاری از تجربه هاست. آموزش مهم ترین رکن یک دانشگاه می باشد و فعالیت در حیطه های مربوط به توسعه آموزش ، یکی از راه های رشد و ارتقای توانمندی های دانشجویان می باشد. بنده با تک بعدی بودن موافق نیستم و معتقد هستم که بایستی استعدادها و پتانسیل بالقوه ای که در خیلی از دانشجویان وجود دارد، با فعالیت در زمینه های مختلف دانشجویی از جمله آموزشی،پژوهشی و فرهنگی و ورزشی .... به نحو شایسته ای تقویت گردد. همانطور که بنده در حیطه های پژوهشی و فرهنگی فعالیت های متعددی داشته ام و نه تنها مانع تحصیل و درس خواندن نشد، بلکه انگیزه مضاعفی به بنده عطا کرد. آرزوی موفقیت و سربلندی برای همه دانشجویان عزیز دارم.

  • گروه خبری : اخبار معاونت فرهنگی و دانشجویی ,اخبار معاونت آموزش، تحقیقات و فناوری
  • کد خبر : 12807
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید