• 1401/07/24 - 15:35
 • بازدید: 503
 • زمان مطالعه : 27 دقیقه

بیماری سل/ به قلم دکتر مهدویان

در گفتگو با هماهنگ کننده بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی دزفول مطرح شد:

هماهنگ کننده سل وجذام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: بیماری سل یکی از مهمترین بیماریهای عفونی قرن حاضر است که توانایی درگیر نمودن کلیه ارگان های بدن را دارد.

 

هماهنگ کننده سل وجذام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: در کشور عزیزمان ایران ، روز ۲۳ مهرماه به نام روز ملی مبارزه با سل نامگذاری شده است. هرساله در سطوح مختلف ملی ، منطقه ای و شهرستانی ، ضرورت مبارزه با بیماری سل یادآوری و با بسیج همه امکانات در مهاراین بیماری برتلاش هایمان می افزاییم. از موضوعات مهمی که در روز ملی مبارزه با سل به آن پرداخته می شود ، اطلاع رسانی درزمینه تعهدات بین المللی کشورمان به مجامع بین المللی و تلاش برای جلب مشارکت همه جانبه جهت برآورده کردن این تعهدات و دستیابی بهنگام به اهداف جهانی بوده واز اهم این تعهدات ، دستیابی به کاهش ۹۰ درصدی میزان بروزسل و کاهش ۹۵ درصدی میزان مرگ ومیر ناشی از سل تا سال ۲۰۳۵ و نهایتا حذف سل تا سال ۲۰۵۰ میلادی است. متاسفانه با گذشت بیش از دو سال از بروز پاندمی کووید ۱۹ ، که سبب غفلت از تشخیص به موقع و درمان موثرسل شد. لذا می بایست برای رفع تبعات منفی پاندمی کووید ۱۹ بر

برنامه کشوری کنترل سل و حرکت در مسیر تعهدات بین المللی، عزم و اراده ای همه جانبه را مهیا و احیا کنیم.

بیماری سل یکی از مهمترین بیماریهای عفونی قرن حاضر است که توانایی درگیر نمودن کلیه ارگان های بدن را دارد.

دکتر محمدعلی مهدویان در گفتگو با وبدا، در خصوص بیماری سل اظهار داشت: سل یک بیماری عفونی واگیردار می باشد . بیماری سل از سال های بسیار دور وجود داشته و افراد بسیار مشهوری نیز در دنیا به این بیماری مبتلا شده اند. این بیماری از قدیم در کشور ما شناخته شده استدر کتاب های غربی به این بیماری توبرکولوز (Tuberculosis) و به اختصار «تی بی» (TB) گفته می شود. بیماری سل یکی از مهمترین بیماریهای عفونی قرن حاضر می باشد که توانائی درگیر نمودن کلیه ارگان های بدن را دارد ولی ریه ها بیشتر به سل مبتلا می شونددر سال 1993 این بیماری از طرف سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک فوریت جهانی اعـــــلام می گردد. بروز 10 میلیون مورد جدید سل و درمان تنها دو سوم از آنها که متأسفانه در بیش از 50 درصد موارد درمان ناقص بوده ، عمق فاجعه را در این سالها نشان می دهد. بروز سه همه گیری از این بیماری در دو دهه اخیر دور نمای کنترل این بیماری را در آینده نزدیک بسیار مبهم نشان می دهد. ایجاد همه گیری بیماری ایدز و متعاقب آن سل مقاوم به دارو ، جهان کنونی را با تمام پیشرفت های عظیم در علم پزشکی از نظر کنترل بیماری سل ، بیش از یک قرن به عقب برگردانده است . امروزه در دنیا هر ساله بیش از 8 میلیون نفر به این بیماری مبتلا می شوند و تاکنون یک سوم مردم جهان بدون آنکه احساس بیماری کنند به میکروب این بیمــــــــــاری آلوده شده اند.

دکتر مهدویان در خصوص عامل بیماری سل افزود:

میکروبی میله ای شکل (شبیه مداد) و بسیار کوچک به اندازه 000003/0 متر (3میکرون)وارد بدن شده که تنها توسط میکروسکوپ دیده می شود. به این میکروب میله ای شکل «باسیل سل» می گویند . باسیل سل چون بسیار کوچک می باشد ، به راحتی در هوا شناور می ماند . لذا ممکن است این بیماری از فرد بیمار به افراد سالم منتقل گردد.

هماهنگ کننده بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی دزفول در خصوص چگونگی انتقال بیماری به فرد سالم خاطرنشان کرد:  میکروب سل به صورت ذرات ریز وارد هوا شده و نظیر سرماخوردگی منتقل می شود . این ذرات در صورتی که فردمبتلا به سل ریوی باشد توسط سرفه ،عطسه ، صحبت ، خنده و یا فریاد فرد مبتلا ، ایجاد و در هوا پخش می شوند . یک سرفه می تواندحدود 3000 ذره میکروبی وارد هوا نماید و 5 دقیقه صحبت کردن نیز همین تعداد ذره تولید می کند و عطسه نیز تعداد بیشتر ایجاد می نماید. این ذرات میکروبی چون بسیار کوچک هستند ، در هوای موجود در هر فضای بسته برای مدت طولانی می توانند به طور معلق باقی بمانند. میکروب سل در خلط کاملاً خشک شده و یا در گرد و غبار معلق پس از 8 تا 10 روز از بین می رود. این میکروب در خاک سرد و سایه دار حداقل 6 ماه زنده مانده و در خلط در حال پوسیدن و تجزیه ، هفته ها و ماهها مقاومت دارد. لذا هوای اطاق آلوده شده به میکروب سل توسط فرد بیمار ، می تواند حتی در زمان غیاب بیمار، نیز موجب انتقال بیماری گردد. زمانی که فرد سالم در هوای آلوده به این ذرات میکروبی تنفس کند، میکروب سل را وارد ریه خود کرده و این میکروب خود را در عرض 48 ساعت به نقاط مختلف بدن می رساند. ولی بعد از آن بدن دفاع کرده و اجازه گسترش و فعالیت را به میکروب سل نمی دهد.

جهت انتقال بیماری سل ، تماس های طولانی و ورود تعداد زیاد میکروب سل نیاز است . انتقال میکروب سل به اطرافیان بستگی به سه عامل واگیر بودن بیماری سل ، محیطی که تماس در آن اتفاق می افتد و مدت زمان تماس دارد. بهترین راه برای توقف انتقال، دوری فردبیمار از اطرافیان و شروع درمان دارویی می باشد. شروع درمان دارویی در کاهش انتقال بیماری بسیار موثر می باشد به طوری که واگیری بیماری سل فرد بیماررا سریعاً بعد از دوهفته از شروع درمان حتی در صورت مثبت بودن آزمایش خلط کاهش داده و در طول زمان مصرف دارو ادامه خواهد داد. افرادی که به مدت طولانی در تماس نزدیک با بیماران مسلول واگیر می باشند بیشترین میزان خطر ابتلاء به سل را دارا هستند. تماس نزدیک بیمار معمولاً با اعضای خانواده، هم اطاقی ، دوستان و همکاران رخ می دهد. این افراد به دلیل تماس با میکروسکوپ سل، در معرض خطر ابتلاء به عفونت سل می باشند. مکان های پرازدحام ، کوچک ، سربسته ، کم نور ، بدون تهویه مناسب و مرطوب بهترین شرایط را برای تسهیل انتقال عفونت ایجاد می کنند. تابش مستقیم آفتاب در عرض 5 دقیقه باسیل سل را از بین می برد. لذا در کشورهای گرمسیر تماس مستقیم اشعه آفتاب روش مناسبی برای از بین بردن میکروب سل است . به همین دلیل گسترش و سرایت بیماری بیشتر در خانه ها یا کلبه های تاریک اتفاق می افتد.

تنها در 10% موارد این دیواره دفاعی به دلائل مختلف تخریب شده و میکروب های خفته و غیرفعال سل بیدار شده و شروع به تکثیر می کنند . در این زمان به دلیل فعالیت شدید میکروب سل ،بیمار دچار علائم بیماری سل می شود و در این مرحله به این فرد «بیمار مسلول» می گویند . پس فرد آلوده شده به میکروب سل (عفونت یافته) بیمار نبوده و کاملاً سالم می باشد. این فرد حتی میکروب سل به دیگران منتقل نمی کند و احساس ناخوشی نیز نمی کند . رادیوگرافی ریه این افراد نیز کاملاً طبیعی خواهد بود. ولی این افراد تست پوستی سل (تست توبرکولین) مثبت دارند.

دکتر مهدویان در رابطه با اینکه چه افرادی بیشتر ممکن است مبتلا به سل شوند، گفت:

گروهی ازافراد جامعه نسبت به دیگران بیشتر در معرض ابتلا به بیماری سل هستند .این گروه از افراد را می توان به دو دسته تقسیم کرد، یک گروه افرادی هستند که بیشتر در معرض تماس با میکروب و گرفتن عفونت سل هستند و گروه دیگر افرادی را شامل میشوند که دچـــار عفونت شده اند و شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری دارند.

گروه اول شامل:

 
فرد در تماس نزدیک و مستمر با بیمار مبتلا به سل ریوی واگیر
 
جوامع کم درآمد با خدمات بهداشتی ضعیف
 
اشخاص متولد شده در مناطقی از جهان که بیماری سل شایع می باشد
 
افرادی که به مدت طولانی در مراکز خاص نگهداری می شوند (نظیرزندان ها و آسایشگاه های سالمندان ، پناهگاهها و …)
 
افراد معتاد به مواد مخدر تزریقی
 
گروههای دیگری از افراد جامعه که شیوع بالای بیماری سل دارند (نظیر کارگران مهاجر از کشورهای با شیوع بالا یا افراد بی خانمان)
 
افرادی که تماس شغلی با بیماران مبتلا به سل دارند

گروه دوم شامل:
 
افراد مبتلا به عفونت( HIV ایدز)
 
افرادی که در دوسال اخیر مبتلا به عفونت سل شده اند
 
افرادی که معتاد به مواد مخدر تزریقی هستند
 
افرادی که سابقه درمان ناکافی سل دارند
 
افرادی که در موقعیت های خاص طبی نظیر موارد زیر هستند :
 
دیابت (بیماری قند)
 
بیماری سیلیکوز
 
درمان طولانی با داروهای کورتن
 
مصرف داروهای پیوند اعضاء (کاهنده سیستم ایمنی)
 
سرطان سر و گردن
 
سرطان خون و غدد لنفاوی
 
نارسائی مزمن کلیوی
 
پائین بودن وزن بدن (10% یا بیشتر زیر میزان ایده آل)
 
عفونت HIV)ایدز)، معتادان به مواد مخدر تزریقی ، عفونت در دو سال اخیر با میکروب سل
 
افراد مبتلا به دیابت (بیماری قند) 2 تا 4 برابر افراد عادی مستعد به پیشرفت عفونت ســـل می باشند. بخصوص بیماران دیابتی وابسته به انسولین که به خوبی کنترل نمی شوند بیشتر در معرض خطر هستند.


دکتر مهدویان در خصوص اینکه بیماری سل کدام عضو بدن را درگیر می کند افزود: این بیماری قادر است تمام اعضای بدن را مبتلا کند . بیشترین عضوی که در بدن مبتلا می شود ریه ها (شش ها) می باشند . لذا سل ریوی شایعترین نوع سل است. در صورتی که سل اعضای دیگر بدن را به جز ریه ها درگیر کند به آن سل خارج ریوی گفته شده که تحت نام همان عضو درگیر نامیده می شود. نظیر سل غدد لنفاوی یا سل استخوان یا سل ادراری یا سل مغز (مننژیت سلی) و غیره و …

هماهنگ کننده بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی دزفول  در رابطه با انواع سل ریوی بیان داشت:

در سل ریوی اغلب خلط ایجاد می شود. اگر در آزمایش میکروسکوپی خلط بیمار میکروب سل مشاهده شد به آن سل ریوی خلط مثبت و اگر میکروب سل مشاهده نشود به آن سل ریوی خلط منفی می گویند.

دکتر مهدویان در این خصوص که تمام انواع سل مسری بوده و به اطرافیان منتقل می شود،افزود:

 تنها بیمار مبتلا به سل ریوی خلط مثبت می تواند میکروب را در هوا پخش کرده و بیماری را به اطرافیان منتقل نماید. لذا در اکثر موارد سل ریوی خلط منفی و انواع سل خارج ریوی مسری نبوده و به دیگران منتقل نمی شوند.

دکتر مهدویان بیان داشت: بیماری این افراد از زمانی که دچار سرفه و خلط شده اند تا 2 هفته از شروع درمان دارویی ضد سل برای اطرافیان خطر سرایت دارد. بعد از آن این افراد هیچگونه خطری برای اطرافیان ندارند.

هماهنگ کننده بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی دزفول  در خصوص علائم انواع سل یادآور شد:

بیماری سل خود را به هر شکل ممکن است نشان دهد. در کشور ما که این بیماری شیوع نسبتاً زیادی دارد در بسیاری از موارد در تشخیص بیماری ، باید سل را به خاطر داشت . بیماری سل ممکن است شبیه بیماریهای دیگر تظاهر نماید. این تظاهرات ممکن است شبیه بیماریهای دیگر نظیر ذات الریه برونشیت ، آبسه ریوی ، سرطان و عفونت های قارچی باشد. بیمار مبتلا به بیماری سل می تواند دارای علائم عمومی ، ریوی یا وابسته به ارگان های دیگر بدن و یا ترکیبی از این موارد باشد.

علائم و نشانه های عمومی بیماری سل معمولاً ایجاد علائم بیماری می نماید ، ولی بسیاری از بیماران حتی آنهایی که بیماری پیشرفته دارند، علائم خفیف و آهسته ای داشته که ممکن است به طور معمول در نظر گرفته نشود. تعدادی از بیماران مبتلا به سل خارج ریوی نیز در حقیقت ممکن است بدون علامت باشند. معمولاً بایددر بیماران یا افراد بدون علامت که علائم خفیف یا غیرواضح دارند، از طریق بررسی سابقه تماس، رادیوگرافی غیرطبیعی ریه ، واکنش مثبت تست سل و یا کشت مثبت میکروب سل پی به بیماری برد. تعدادی از بیماران ممکن است در ابتدا برای مدت چند هفته تا چند ماه احساس خستگی ، بی اشتهایی ، کاهش وزن ، ضعف عمومی ، تعریق شبانه بخصوص در نیمه فوقانی بدن ، قاعدگی نامنظم یا تب های خفیف نمایند. این علائم و نشانه ها اغلب در زمان فعالیت کاری شدید یا استرس های هیجانی تشدید می گردند. سل در بیماران دیگر ممکن است به صورت یک بیماری تب دار حاد، به همراه لرز و علائم عمومی شبیه آنفولانزا بروز نماید. در این حالت بیماران تا زمانی که احساس می کنند ، این علائم مربوط به یک عفونت ساده نظیر سرماخوردگی بوده و خودبخود برطرف می شود ، به پزشک مراجعه نمی نمایند. علائم حاد ممکن است طولانی و مزمن شوند. گاهی اوقات علائم عمومی غیراختصاصی به صورت تب بدون علت مشخص ، تنها تظاهرات بیماری سل می باشد. برای تشخیص معمولاً یک سری بررسی های تخصصی نظیر رادیوگرافی و تصویرنگاری های متعدد از قفسه سینه ، نمونه برداری از ضایعات ، کشت از نمونه های ریه ، پرده ریه و قلب، کبد و صفاق انجام می شود که ممکن است بیانگر نتایج غیرطبیعی باشد. در بعضی از مواقع نمونه برداری و کشت مغز استخوان و حتی جراحی شکم برای تشخیص لازم می گردد. علائم و نشانه های سل ریوی و پرده ریه به طور مشخص همواره با یک سرفه مختصر آغاز می شود. این علامت به طور آهسته در بیش از سه هفته شدت یافته منجربه تولید خلط چسبنده یا چرکی می گردد. در برخی از موارد رگه های خونی در خلط وجود دارد. گاهی اوقات یک درد مبهم و یا شدید در قفسه سینه احساس می شود. تنگی نفس شایع نیست اما معمولاً وجود آن بیانگر درگیری شدید ریه ها ، تجمع مایع فراوان در فضای پرده های ریه و یا همراهی با بیماریهای قلبی ریوی دیگر می باشد . تعدادی از بیماران علائم خود را شبیه علائم و نشانه های آنفولانزا و سرماخوردگی شدید نظیر سرفه های خلط دار، تب ، لرز ، درد عضلانی و تعریق ، برونشیت حاد یا ذات الریه تجربه می نمایند. جمع شدن آب در ریه معمولاً یک طرفه است و ممکن است همراه درد قفسه سینه با کیفیت خرد کننده باشد. بسیاری از بیماران مبتلا به این نوع سل که به آن سل پرده ریه می گویند ، علائم عمومی مختصر دارند.

دکتر مهدویان در خصوص علایم سل خارج ار ریوی گفت:

سل غدد لنفاوی : بیماری سل ممکن است هر یک از غدد لنفاوی بدن را درگیر نماید . سل غدد لنفاوی گردن و فوق ترقوه شایع می باشد. علائم شامل بزرگی غدد لنفاوی و یا احتمالاً خروج چرک از ضایعه می باشد. معمولاً بیمار به دلیل ایجاد یک توده در گردن سریعاً متوجه آن شده و جهت تشخیص مراجــعه می نماید. تخلیه خود بخودی از این غدد ممکن است دیده شود. جهت آزمایش تشخیص می توان از مایع چرکی کشیده شده توسط سوزن یا نمونه برداری جراحی و یا مایع تخلیه شده از محل خروج چرک استفاده کرد .

 سل ادراری تناسلی : به دنبال یافته هایی نظیر عفونت عود کننده ادراری با کشت منفی از نظر میکروب های بیماریزای شایع ، وجود بدون دلیل خون در ادرار، تب های عود کننده بدون منشأ مشخص یا شواهدی در عکس کلیه ها دال بر علائم غیرطبیعی در لگنچه های ، لگن ، میزراه یا مثانه بخصوص اگر نواحی متعددی از درگیری وجود داشته باشد، باید سل ادراری تناسلی را در نظر گرفت . مردان ممکن است بیماری را به صورت یک برجستگی تسبیح مانند در مجرای برنده اسپرم در لمس، مجرای ترشحی در کیسه بیضه یا سفتی پروستات تجربه نمایند. در زنان ممکن است تظاهرات به صورت قاعدگی نامنظم یا قطع کامل آن، بیماریهای التهابی لگن یا نازائی باشد. تشخیص به طور معمول توسط کشت های مکرر از نمونه های اولین ادرار صبحگاهی یا براساس آزمایش های کشت و بافت شناسی از نمونه های آسیب شناسی به دست می آید.

سل استخوان و مفاصل : درگیری استخوانی معمولاً به صورت التهاب مفاصل و عفونت استخوان دیده می شود . تب و درد موضعی در درگیری استخوان شایع می باشد. مهره های تحتانی قفسه سینه و مفاصلی که وزن زیادی را تحمل می نمایند معمولاً درگیر می گردند. در برخی از موارد این ضایعات در عکس برداری های معمولی نیز دیده نمی شود. نیمی از این بیماران سابقه درگیری ریوی نیز ندارند. بیماری استخوانی سل اکثراً در سنین کهولت دیده می شود.

سل مغز و اعصاب : رفتار غیرطبیعی ، سردرد و تشنج نشان دهنده مننژیت سلی می باشد و اکثراً به دلیل انتشار خونی ایجاد می شود. مننژیت اکثراً در نوزادان و کودکان کم سن و سال به صورت نخستین عارضه اولین عفونت سلی دیده شده ، اما ممکن است در هر گروه سنی دیگر نیز رخ دهد.

سل صفاق (روده بند): سل شکمی یا صفاق خود را به صورت تجمع آب در محوطه شکم و تب نشان داده و گاهی اوقات در لمس شکم حالت خمیری شکل داشته و یا حاوی توده خواهد بود .

سل منتشر (ارزنی): انتشار خونی (سل ارزنی) می تواند در هر سنی رخ دهد . بیماری ممکن است به صورت حاد به همراه تب، تنگی نفس و سیاهی انتهای دست و پا و لبها بروز نموده و یا به صورت یک بیماری مزمن به همراه علائم عمومی خود را نشان دهد.

هماهنگ کننده بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی دزفول در خصوص تشخیص بیماری راههی متعددی را عنوان کرد از جمله:

تشخیص بیماری سل ریوی در قدم اول در افراد مشکوک (بیش از سه هفته سرفه داشته و یا خلط خونی دارند) سه نوبت آزمایش خلط می باشد. در آزمایشگاه سل با بررسی خلط در زیر میکروسکوپ می توانند میکروب سل را مشاهده نمایند. اگر میکروب سل در آزمایش خلط مشاهده نشد آنگاه پزشک با عکس برداری (رادیوگــرافی) از ریه های بیمار می تواند پی به وجود بیماری سل در بیمار ببرد. انواع سل دیگر را می توان با آزمایش ادرار ،آب جمع شده در ریه ها و یا شکم و نمونه برداری از غدد لنفاوی و دیگر ضایعات شناسایی کرد.
وی تصحیح کرد.برای انجام آزمایش خلط ترشحات بینی و بزاق خلط نبوده بلکه خلط عبارت است از موادی که از ریه ها بعد از یک سرفه عمیق خارج می شود . شما می توانید راهنمایی لازم را در خصوص چگونگی جمع آوری نمونه خلط از مسئولین آزمایشگاه بپرسید . افرادی که مشکوک به سل ریوی می باشند باید حداقل سه آزمایش بر روی نمونه خلط انجام دهند. بهتر است که این سه نمونه خلط به شکل سه نمونه خلط صبحگاهی در سه روز متفاوت جمع آوری گردد. باید از تحویل ترشحات بینی ، گلو و یا بزاق که نمونه های نامناسب می باشند پرهیز نمایید.

هماهنگ کننده بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه سل قابل درمان است. افزود:

خوشبختانه امروزه با داروهای موجود در بازار نزدیک به 100% بهبودی کامل پیدا می نمایید . اکثر داروهای ضد سل خوراکی بوده و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نداشته و در منزل داروهای خود را مصرف کرده و بعد از مدت کوتاهی به کار قبلی خود بازگشت.


دکتر مهدویان بر اصول درمانی صحیح بیماری سل تاکید کرد و اظهار داشت:

 
حتماً تمام انواع داروهای تجویز شده را مصرف نمود.
 
از کم و زیاد کردن خودسرانه مقدار هر یک از داروها با هر بهانه ای پرهیز نمود.
 
نظم در مصرف داروها را رعایت نموده و آنها را به همان روشی که توسط مسئولین مربوطه توصیه شده مصرف نمود.  طول دوره درمانی را که حداقل 6 ماه است ، کاملاً رعایت نموده و مصرف داروها را به بهانه اینکه بهبودی حاصل کرده و    دیگر نیازی به ادامه داروها نیست ، بطور خودسرانه قطع نکرد.

هماهنگ کننده بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی دزفول هشدار دارد و گفت: اگر حتی یکی از موارد ذکر شده در بالا را رعایت نشود ، تعدادی از میکروب های سل زنده مانده و در نقاط دور دست ریه ها پنهان می شوند . این میکروب های زنده قوی تر شده و نسبت به داروهای ناقص مصرف شده مقاومت پیدا می کنند . بطوری که این میکروب ها بسیار خطرناکتر و کشنده تر از میکروب های معمولی سل خواهند بود. این میکروب های قوی در زمان کوتاهی تکثیر پیدا کرده و فرد را مجدداً دچار بیماری می کنند . با این تفاوت که این بار مبتلا به بیماری سل مقاوم به داروها شده و داروهای قبلی در مورد او دیگر موثر نبوده و به دلیل نبودن داروی دیگر ضد سل، محکوم به مرگ خواهد بود. لذا رعایت نکات فوق و عدم سهل انگاری در این رابطه بخصوص برای بیماران مسلول ریوی جنبه حیاتی دارد. متأسفانه این بیماران علاوه بر ابتلای مجدد ، اطرافیان خود را به سلی مبتلا خواهند ساخت که هرگز درمان نمی شوند . لذا مسئولیت اطرافیان بیمار، در رعایت نکات درماین بیمار خود ، برای حفظ سلامت ایشان نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

دکتر مهدویان جهت رعایت اصول درمانی و تمهیدات در نظر گرفته شده توسط مراکز بهداشتی اظهار داشت:

 برای اینکه احتمال عدم رعایت یکی از این اصول توسط شما به حداقل برسد، مسئولین بهداشتی یک ناظر درمانی را برای نظارت بر مصرف داروها ، به شما توصیه می کنند. ناظر بهداشتی درمان شما ، زمان معینی را در روز مشخص می کند که در آن ساعت شما باید به مرکز بهداشتی نزدیک منزل خود بطور روزانه مراجعه کرده و داروی خود را در مقابل این ناظر بهداشتی مصرف نمایید . در برخی مواقع ممکن است ناظر به محل سکونت شما آمده و داروهای همان روز را به شما داده تا در مقابل او بلع نمایید. به این روش «درمان کوتاه مدت با نظارت مستقیم» و یا به اختصار داتس (DOTS) می گویند.

وی با اشاره به دستاوردهای درمان بیماری سل و سیر درمان آن افزود:

 اگر بیمار قبلاً به دلیل ابتلاء به بیماری سل داروهای ضد سل مصرف نکرده اید ، به مدت حداقل 6 ماه ، از 4 نوع داروی خوراکی مخصوص درمان سل که به صورت قرص و کپسول می باشند ، برای بیمارتجویز خواهند کرد . این داروها را می توان به راحتی با نظارت یک فرد دیگر استفاده نمود . لذا نیازی به بستری شدن در بیمارستان و یا آسایشگاه نخواهد بود. در صورتیکه  قبلاً به دلیل ابتلا به بیماری سل به مدت 6 ماه داروهای ضد سل مصرف کرده باشد ،  به مدت حداقل 8 ماه ، از داروی  درمان سل که  تجویز خواهند کرد .

 


هماهنگ کننده بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی دزفول  درخصوص وضعیت بروز سل در جهان خاطر نشان کرد:


امروزه یکی از بزرگترین مسائل بهداشتی جهان، بیماری سل است. حدس زده میشود که یک چهارم جمعیت جهان،  به باسیل سل آلوده باشند و درهر ثانیه یک نفر به تعداد آنان افزوده می شود. نگران کننده این است که طبق برآوردهای موجود 50 میلیون نفر از این افراد، به باسیل سل مقاوم به چند دارو (MDR-TB) آلوده هستند.
در سال 2020 میلادی، حدود 9.9 میلیون نفر جدید به سل فعال مبتلا شده اند ( 56% موارد مرد، 33% موارد زن و 11% موارد کودکان زیر 15 سال) و حدود 1.3 میلیون نفر در اثر این بیماری جان می سپارند.

سل همچنان یکی از کشنده ترین قاتل های عفونی جهان است. روزانه بیش از 4100 نفر بر اثر سل جان خود را از دست می دهند و نزدیک به 28000 نفر به این بیماری قابل پیشگیری و درمان مبتلا می شوند. تلاش های جهانی برای مبارزه با سل از سال 2000 تاکنون جان 66 میلیون نفر را نجات داده است. با این حال، همه گیری کووید-19 سال ها پیشرفت در مبارزه برای پایان دادن به سل را معکوس کرده است.

بیش از 90% موارد بیماری و مرگ ناشی از سل در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد، کشورهایی که 75% موارد بیماری در آنها به فعال ترین گروه سنی به لحاظ اقتصادی (یعنی 15 تا 54 سالگی) تعلق دارد. در این کشورها یک فرد بزرگسال مبتلا به سل به طور متوسط 3 الی 4 ماه قادر به کار کردن نبوده و لذا 20 تا 30% درآمد سالانه خانواده وی از دست می رود؛ این در حالیست که با مرگ چنین فردی به طور متوسط 15 سال درآمد خانواده به طور یکجا از بین خواهد رفت.

واضح است که سل بجز لطمات اقتصادی، اثرات منفی غیرمستقیم دیگری نیز بر کیفیت زندگی بیماران یا افراد خانواده آنها دارد. (نظیر طرد شدن زنان مبتلا از خانواده هایشان به دلیل نگرش های غلط موجود یا ترک تحصیل فرزندان بیماران بدلایل مختلف)

حاصل تقسیم فراوانی مطلق موارد سل کشورها به جمعیت آنها میزان بروز سل نامیده می شود.

 

میزان بروز سل در سال 2020 در جهان 127 مورد (114-140) در یکصدهزار نفر جمعیت تخمین زده شده است.

متاسفانه تنها 59% از موارد سل تخمینی در سال 2020 از سوی کشورهای جهان شناسایی و به سازمان جهانی بهداشت گزارش شده اند.

تعداد افراد مبتلا به سل تشخیص داده شده از 7.1 میلیون در سال 2019 به 5.8 میلیون در سال 2020 کاهش یافته است که کاهش 18 درصدی داشته و به سطح سال 2012 رسیده است.

طبق گزارشات ماهانه و فصلی، آمار مبتلایان به سل گزارش شده در سال 2020 و نیمه اول سال 2021 بطور قابل ملاحظه ای کمتر از میانگین سال 2019 در اکثر کشورهای با بار بالای سل بوده است . روند جهانی گزارش تعداد بیماران جدید شناسائی شده سل طی سال های 2016 - 2020 و اثرات ناشی از همه گیری بیماری کرونا را می توانید در نمودار زیر مشاهده کنید.

 

آلودگی همزمان به ویروس ایدز خطر ابتلا به بیماری سل را به طور معناداری افزایش می دهد. کشورهای با شیوع بالای HIVبه ویژه ، کشورهای واقع در افریقای زیر صحرا، شاهد افزایش چشمگیر تعداد بیماران مبتلا به سل و افزایش 2تا 3 برابر میزان های بروز گزارش شده سل در دهه 90 بوده اند.

در سال 2020، میزان شیوع عفونت اچ آی وی در میان بیماران مبتلا به سل در جهان حدود 8% تخمین زده شده است.

همزمان، مقاومت چند دارویی، که نتیجه مدیریت ضعیف درمان سل است مشکلی جدی و روبه فزونی در بسیاری از کشورهای جهان می باشد.

طبق آخرین مطالب منتشر شده WHO، در خصوص برآورد مرگ و میر جهانی بر اساس علت، در سال 2019 ، سل سیزدهمین عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان و بزرگترین علت مرگ ناشی از بیماری های عفونی تک عاملی در جهان بوده (حتی بیشتر از ایدز، مالاریا و سرخک). در سال 2020، پیش‌بینی می‌شود که سل به عنوان دومین عامل اصلی مرگ و میر ناشی از یک عامل عفونی، پس از COVID-19 قرار گیرد، همچنین برآورد می شود که در این سال حدود 1.3 میلیون نفر در اثر بیماری سل جان سپرده اند( حدود 1.1 میلیون نفر در موارد با اچ آی وی منفی و 0.2 میلیون نفر در موارد اچ آی وی مثبت.(


به هر حال اهمیت و اولویت سل و برنامه های کنترلی آن در حدی است که در سال 1993 این بیماری از سوی سازمان جهانی بهداشت بعنوان اورژانس جهانی مطرح و اعلام شد و   براساس اجلاس ماه می سال 2014 سازمان جهانی بهداشت و تعیین Post 2015 Strategy  به ترتیب کاهش 90 و 95 درصدی بروز و مرگ ومیر ناشی از سل تا سال 2035 (نسبت به سال 2015) برای کشورهای جهان هدف گذاری گردید.

از آنجایی که لازمه دستیابی به چنین هدفی،کشف هر چه بیشتر موارد موجود سل مسری و درمان موفقیت آمیز حداقل 90% آنها می باشد؛ لازمست فعالیتهایی که به افزایش کشف بموقع و درمان موثر بیماران در هر کشور می انجامد در استراتژی های برنامه کنترل سل کشورها گنجانده شود. مقایسه آخرین وضعیت شاخص های برنامه کنترل سل در جهان، منطقه مدیترانه شرقی و جمهوری اسلامی ایران در سال 2020 در جدول زیر خلاصه شده است.

 

World

Region

I.R.IRAN

Incidence Rate ( /100,000)

127

112

13

Mortality Rate ( /100,000)

19.7

11.4

1.1

Case Detection Rate

% 59

% 52

% 57

Patients with known HIV status who are HIV-positive

% 9

% 0.8

% 2.4

       

Treatment Success Rate

% 86

% 91

% 85


وضعیت بروز سل در ایران


نمودار زیر روند نزولی میزان بروز بیماری سل در کشور نشان می دهد (از 142 مورد در یکصد هزار نفر جمعیت در سال 1343 به 7.36 در یکصد هزار نفر جمعیت در سال 1400 – حدود 20 برابر کاهش ( .

 


درسال  1400 در کشورمان میزان بروز گزارش شده سل ریوی با اسمیرخلط مثبت 4.12 مورد در یکصد هزار نفر جمعیت بوده است.
از تعداد کل 6252 مورد مبتلا به سل گزارش شده کشور در سال 1400، 46% موارد را زنان بیمار و 20.3% موارد را بیماران غیر ایرانی (اغلب افغانستانی) تشکیل می دهند و بیشترین میزان بروز سل مربوط به گروه سنی 65 سال به بالا بوده است که این حاکی از موفقیت چشمگیر کشور در کنترل این بیماری است.

 

 

تعداد

میزان بروز ( /100,000 )

گزارش شده

کل اشکال سل

6252

7.36

 سل ریوی

اسمیر خلط مثبت
جدید + عود )

3701

4.35

اسمیر خلط منفی

1187

1.40

سل خارج ریوی

1364

1.61                        درمیان استانها سیستان و بلوچستان و گلستان بیشترین میزانهای بروز و شیوع را در کشور دارا هستند.
همسایگی ایران با دو کشور افغانستان و پاکستان که در زمره 22 کشور High Burden دنیا هستند ـ وهمچنین عراق (با بحران های چند ساله اخیر آن) و کشور های تازه استقلال یافته شمال کشور (با شیوع بالای سل مقاوم به چند دارو) ضرورت توجه بیش از پیش ما را به این بیماری متذکر می کند.

دکتر مهدویان با اشاره به توانمند بودن حوزه بهداشت مهمترین دستاوردهای مهم برنامه کنترل سل در کشوررا اینگونه تشریح کرد:
      -   کاهش میزان بروز گزارش شده سل از 140 به 14 نفر در یکصد هزار نفر (در طول یک دوره پنجاه ساله(

 • کاهش 34 درصدی میزان بروز سل در طول 23 سال (از 32 مورد دریکصد هزار نفر جمعیت در سال 1990 به 21 در یکصدهزار نفر جمعیت در سال 2013(
 •  کاهش 36 درصدی میزان شیوع سل در طول 23 سال (از 50 مورد دریکصدهزار نفر جمعیت در سال 1990 به 32 در یکصدهزار نفر جمعیت در سال 2013(
 •  کاهش 36 درصدی میزان مرگ و میر ناشی از سل در طول 23 سال (از 5 مورد دریکصدهزار نفر جمعیت در سال 1990 به 3.2 در یکصدهزار نفر جمعیت در سال 2013(    هماهنگ کننده بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی دزفول  پیش بینی روند ها برای افق  1404 مثبت ارزیابی کرد و بر چهار محور

 1. -       افزایش میزان بیماریابی سل ریوی خلط مثبت به بیشتراز 85 درصد،
 2. -      میزان موفقیت درمان سل ریوی خلط مثبت به بیش ا ز 90 درصد،
 3. -      کاهش 30 درصدی میزان شیوع بیماری سل نسبت به سال 1387،
 4. -      کاهش 30 درصدی میزان مرگ و میر ناشی از سل نسبت به سال 1387 استوار دانست.

 

 

 • گروه خبری :
 • کد خبر : 13127
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید