صفحه اصلی > اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول

کمیته دانشگاهی هماهنگی در جهت توسعه برنامه های تشخیص زودهنگام سرطان برگزار شد

کمیته دانشگاهی هماهنگی در جهت توسعه برنامه های تشخیص زودهنگام سرطان با حضور دکتر پریدار ریاست دانشگاه علوم پزشکی، معاون بهداشت، معاون غذا و دارو، معاون آموزش، تحقیقات و فناوری،  مدیر درمان ، مدیر مرکز درمانی امام حسن (ع)، رییس سازمان های مردم نهاد، مدیرگروه بیماری های غیرواگیر، رییس اداره روابط عمومی دانشگاه، مدیرگروه توسعه شبکه، کارشناس مسئول غیرواگیر و مسئول دبیرخانه ثبت سرطان مورخ 13 بهمن ماه 1398 در سالن جلسات این معاونت برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر شفیعی نیا مدیر گروه بیماری های غیر واگیر ضمن بیان نامه ابلاغی وزارت متبوع در خصوص بزرگداشت هفته ملی مبارزه با سرطان و اهداف این پویش به ارائه توضیحاتی در خصوص سرطان های شایع در جهان و ایران با ذکر آمارهای بروز و شیوع در جهان، ایران و دانشگاه پرداخت. ایشان همچنین وضعیت و نحوه آمارگیری برنامه سرطان ها را تشریح کرده و با پرداختن به مشکلات سامانه سیب در خصوص گزارش گیری آمار برنامه سرطان ها، عدم لینک بودن سطح یک غربالگری به سطح دو را نقصی در مسیر استخراج داده ها و اطلاعات آماری برشمردند.

در ادامه دکتر پریدار ریاست دانشگاه و فوکال پوینت برنامه سرطان کولورکتال در خصوص بالا بودن بار مراقبت و خدمات درمانی سرطان در شهرستان دزفول به عنوان یکی از قطب های درمان سرطان در سطح استان سخن گفتند و اظهار داشتند که با توجه به  حجم اندوسکوپی های انجام درسطح دانشگاه علوم پزشکی دزفول، بیش از 100 مورد سرطان کولورکتال تشخیص  داده شده است.  ایشان تصریح کردند که در حوزه بهداشت نظارت دقیق بر غربالگری سرطان ها و اصلاح فرآیند ارجاع که ضرورتا باید با تایید پزشک باشد الزامی است لذا طراحی فلوچارت ارجاع باید در دستور کار قرار گیرد و همچنین بررسی گردد که حساسیت تست های فیت چقدر بوده و از موارد مصرفی چه تعداد نتایج مثبت داشته و از این تعداد چند درصد آندوسکوپی شدند. در سایر سرطان ها نیز مشخص گردد چه میزان  ماموگرافی و کولپوسکوپی صورت می گیرد. ایشان پیشنهاد دادند که در این خصوص مطالعات پژوهشی بعمل آید.

پس از آن دکتر تبرک پور در خصوص تجهیز مرکز تیپ یک سرطان عنوان کردند که دستگاه ماموگرافی از اردیبهشت ماه 98 نصب شده اما بدلیل عدم حضور  مسئول فنی جهت این قسمت تاکنون  رسما به بیماران  ارایه خدمت نداشته است.  همچنین مجوز خرید دستگاه آندوسکوپی اخذ شده و برای خرید دستگاه کولپوسکوپی پیگیر تامین بودجه و اخذ مجوز هستند.

در پایان جلسه و طی تبادل نظرات صورت گرفته مصوباتی به تصویب ریاست دانشگاه و اعضای کمیته رسید.


 


١٢:٤٣ - شنبه ١٩ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ٩٥٦٢    /    تعداد نمایش : ١٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

صفحه اصلي|ارتباط با ما|حریم خصوصی|سئوالات متداول|تماس با ما|نقشه سایت

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول محفوظ می باشد
Copyright © 2012 Dezful University of Medical Sciences - All Rights Reserved