سه شنبه ٢٥ خرداد ١٤٠٠
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 28959
 بازدید امروز : 220
 کل بازدید : 4207149
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.2340


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی دزفول


سخنی با رسانه های دلسوز، راه را گم نکنیم

هنگامی که دید و بازدیدهای فامیلی، تجمعات غیر ضروری، محافل شبانه، رعایت نکردن فاصله اجتماعی، تجمع در برخی از ادارات، بانک ها، اجرای مراسم های عروسی و عزا به کرّات، حضور در اماکن سرپوشیده را شاهدیم چرخه تولید ویروس کرونا برقرار است.

سوال اساسی اینجاست آیا هنوز کسی هست که از ویروس کرونا مطللع نباشدو علائم مشهود آن یعنی تب، سرفه خشک، تنگی نفس و بدن درد را نداند؟

آیا هنوز کسی هست که راههای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا یعنی رعایت فاصله اجتماعی(2متر)، استفاده از ماسک، درخانه ماندن، جلوگیری از روبوسی، مصافحه و عدم حضور در تجمعات را اشراف نداشته باشد.

آموزش همگانی در خصوص شناخت، علائم، عوارض و پیشگیری از ویروس کرونا بر کسی پوشیده نیست چرا که علاوه بر رسانه های ملی، رسانه های محلی از جمله رادیو دزفول با اجرای بیش از 100 برنامه رادیویی با حضور کارشناسان، معاونین دانشگاه در شیفت  صبح و عصر و تیرزهای آموزشی در خدمت ستاد کرونا بوده اند، شهرداریها از جمله شهرداری دزفول با دراختیار گذاشتن تمامی بیلبوردها ظرف این 4ماه  در مسیر اطلاع رسانی علائم، عوارض،  پیشگیری و خودمراقبتی، چاپ نشریات و گند زدایی معابر و اماکن، تمام قد در خدمت ستاد کرونا بوده اند، بسیاری از کارخانجات در تولید محتوا و به اندازه وسع خود حامی و هم راستا با سیاست های بهداشت و درمان گام برداشته اند، جناب سرهنگ سعادت فرمانده محترم سپاه دزفول و زیر مجموعه خدوم و پرتلاش آنها صادقانه و در نهایت اخلاص در بخش ضدعفونی معابر و اماکن شبانه جهاد کرده اند و در حال حاضر در بخش رسانه این نهضت همچنان ادامه دارد. امام جمعه معزز دزفول حضرت حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی که از همان روزهای نخست از هیچ تلاشی دریغ نکرد و با ایجاد قرارگاه رزمایش مواسات و همدلی در ارایه خدمات به آسیب دیدگان ناشی از بیماری کرونا سنگ تمام گذاشت، از رزمندگان پیشکسوت هشت سال دفاع مقدس و مدافع حرم آقای پژوهیده مسئول قرارگاه جهادی سفیران ایثار شهرستان دزفول که در امر گندزدایی از آنچه در توان داشتند دریغ نکردند و هنوز پای کار هستند، حاج کاظم اردو مدیر عامل مجمع خیرین سلامت با گروهی اندک و مملو از انگیزه در جمع آوری کمک های خیّرین سالیان سال است که حامی دانشگاه علوم پزشکی دزفول هستند و درتامین ضروری ترین اقلام حفاظتی کادر بهداشت و درمان شبانه روز فی سبیل الله گام برداشتند. و از مردم خودجوشی که برای پرستاران شیفت شب و بیماران مبتلا به کرونا آب هویچ ، سوپ، شیرینی تدارک دیدند و دوست عزیزی که مزرعه گل داشت و می گفت: هر وقت صلاح دیدید بفرمایید 2000 شاخه گل را برای رفع خستگی کادر درمان تقدیم کنم و این نهضت هنوز ادامه دارد. و پزشکان شریفی که کمک های شایانی را به کادر درمان داشتند تا جان آنها را از گزند بیماری در امان نگهدارند.

دوستان عزیزم در حوزه رسانه

 صحنه مبارزه با کرونا صحنه ای به مراتب شدیدتر از جبهه جنگ است جمع کثیری از شریف ترین همکارانم خود و خانواده هایشان گرفتار این بیماری شده اند 120 روز است است که مبارزه با این ویروس و پوشیدن آن لباس های حفاظتی بویژه در این فصل گرما کادر بهداشت و درمان را آزرده کرده است. ما حصل تلاش کادر درمان مراقبت از     2000 بیمار، ترخیص و بازگشت به آغوش خانواده 1400بیمار است.    10 بخش بیمارستان بزرگ دزفول، یک بخش از بیمارستان نظام مافی شهرستان شوش و یک بخش از بیمارستان کارون شهرستان گتوند مملو از بیماران مبتلا به کرونا هستند و ظرفیت این بیمارستان ها تکمیل است. یعنی اینکه کادر درمان ما بایستی فشار مضاعفی را هم به لحاظ سنگینی کار و هم به لحاظ خارج شدن بخشی از کادر درمان مبتلا به بیماری کرونا تحمل کند. در این راستا چهار معاون وزیر بهداشت و 2 بار استاندار محترم خوزستان برای حمایت از کادر بهداشت، درمان و هیات رئیسه دانشگاه به دزفول سفر کرده اند.

عزیزان مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا بسیار سخت و امری تخصصی است به شکلی که اگر رزمنده ای در این جبهه نبرد با بیماری و دفاع از سلامت مردم جان خود را از دست دهد به حکم مقام معظم رهبری شهید است.

در این جبهه نبرد متخصصان بزرگ و پای کار هم کم نداریم که ظرف مدت یک هفته آزمایشگاه تشخیص مولکولی کووید 19  حضرت امام حسین (ع) را در پردیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول راه اندازی کردند.  و بطور پیاپی رکورد 700 نمونه را ظرف 24 ساعت بدست آورده و باعث افتخار شدند و مورد تحسین مقامات استانی و کشوری قرار گرفتند. و شاخص تست کرونای کشوری که 16 هزار نمونه در میلیون است را به شاخص 26 هزار نمونه در میلیون ارتقا داده اند. یعنی 10 هزار نمونه بالاتر از میانگین کشور.

طراحی، تهیه و تدارک مواد ضد عفونی با پایه الکل از اقدامات بینظیر معاونت غذا و دارو بود که هم اکنون به وفور در اختیار داروخانه ها قرار دارد، پشتیبانی لجستیک سه شهر دزفول ، شوش و گتوند از نظر تجهیزات پزشکی و حفاظتی بخش دیگری از عملکرد همکارانم در حوزه غذا و دارو است که در نهایت وظیفه شناسی و وفای به عهد به انجام رسیده است.

کارکنان بهداشتی که همواره در خط مقدم مبارزه با بیماریها هستند در مراکز 16 ساعته، همزمان علاوه بر غربالگری بیماران نسبت به نمونه گیری تست کرونا برای 9845 نفراقدام کردند همچنین پیگیری موارد مثبت، ارایه آموزشهای لازم، امور مربوط به قرنطینه خانگی و ارجاع به نقاهتگاه ازدیگر وظایف مدافعان سلامت بود و این آ ماردر شهرستان شوش  4767 تست و برای شهرستان گتوند 1111 تست بوده است.

بزرگواران جبهه نبردی داریم بنام بیماری کرونا در تمام کشور بالغ بر یکصد نفر شهید مدافع سلامت داده ایم و دهها برابر آن مبتلا به بیماری کرونا تا بتوانیم بر بیماری که دامن همه را گرفته است فائق آییم. بزرگوارانی که سن آنها به دوران هشت سال دفاع مقدس می رسد. تخلیه مجروحان و شهدای جنگ تحمیلی  در کلوپ ورزشی را خوب به یاد می آورند، به یاد می آورند که تمام امکانات را برای دفاع از میهن اسلامی بسیج میکردند. و امکان نداشت کسی دلش برای نظام بتپد و در عرصه جنگ و جهاد به زیان جبهه و جنگ قلم فرسایی کند.

بزرگواران در بین 4200 نفر پرسنلی که در دانشگاه علوم پزشکی دزفول صادقانه تلاش می کنند بیش از یک هزار بسیجی نیز همانند دوران هشت سال دفاع مقدس برای خدمت سر از پا نمی شناسند. و همواره از دستاوردهای نظام و انقلاب دفاع می کنند.تعداد کثیری از پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان یادگاران هشت سال دفاع مقدس هستند. که همانند دوران جنگ تحمیلی در جبهه دفاع از سلامت خاضعانه در خدمت بیماران هستند.

عزیزان فعال در حوزه رسانه،

در حالیکه با توجه به شرایط قرمز هیچ تصمیمی مبنی براقدامات  بازدارنده اتخاذ نشده است آنچه که مهم است . و اقدام فوری و عاجل را طلب میکند. و برای مهار بیماری کرونا نیاز به حمایت دارد.

1-      بیایید زنجیره انتقال ویروس کرونا را قطع کنیم.

2-      بیایید فرهنگ استفاده از ماسک را نهادیه سازیم .

3-      بیایید فرهنگ قرنطینه را ارتقا دهیم.

4-      بیایید رعایت بهداشت فردی را گسترش دهیم. (بویژه شستن دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه).

5-      بیایید مانع از برگزاری مراسم های عروسی و عزا بشویم.

6-      بیایید مانع از تجمع افراد و محفل های خانوادگی بشویم.

7-      بیایید برای نهادینه ساختن در خانه ماندن بکوشیم.

8-       120 روز است درجبهه مدافعان سلامت جنگ 24 ساعته داریم کادر بهداشت و درمان نیاز به حمایت  و تشویق جدی شما دارند بایید حمایت خود را دوچندان کنیم.

9-      الان زمان بحث و مجادله نیست، ظرفیت پذیرش بیماران مبتلا به کرونا تکمیل است. و ما به شدت نیازمند حمایت در تمام زمینه ها هستم.

10-   نگاه اجمالی به آمار بیماران کرونایی مثبت نشان می هد که در یک جنگ تمام عیار قرار گرفته ایم. دوستان عزیز رسانه هم افزایی کنیم و نقش سازنده خود را در این برهه حساس ایفا کنیم. در شرایطی که تمام مسئولین شهرستان و دانشگاه علوم پزشکی دزفول وقت و انرژی خود را برای مهار و مدیریت بیماری کرونا گذاشته اند.فرصت فرصت را غنیمت بشماریم و در این جهاد مقدس سهیم باشیم . فرصت برای انتقاد زیاد است و برای فداکاری کم این دوران سخت بر کارکنان دانشگاه نیز سپری خواهد شد.بیاییم راه را گم نکنیم.

فریدون جعفریان فر

رئیس اداره روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی دزفول

همراه 09163433831

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ١٠:٢٨ - 1399/04/01    /    شماره : ١٠٢٣٧    /    تعداد نمایش : ٦٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

صفحه اصلي|ارتباط با ما|حریم خصوصی|سئوالات متداول|تماس با ما|نقشه سایت

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول محفوظ می باشد
Copyright © 2012 Dezful University of Medical Sciences - All Rights Reserved