صفحه اصلی > اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول

دهمین بسیج ملی تغذیه با شعار "تغذیه سالم با جایگزین های غذایی"

با حضور مهندس اعلمی معاون فنی معاونت بهداشت و مدیران گروههای این معاونت، جلسه بسیج ملی تغذیه با شعار تغذیه سالم با جایگزین های غذایی مورخ 11 دی ماه 1398 در سالن جلسات معاونت بهداشت برگزار شد.

در این جلسه مهندس جودکیان مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت ضمن ارائه شاخص های الگوی مصرف، چاقی وگزارشی از پورا (پژوهشی در ریز مغذی ها) و همچنین گزارشی از وضعیت آنتروپومتری در کودکان زیر 5 سال گفت: پیروی از الگوی غذایی سالم شرط اصلی سلامتی است و مراقبت از سلامتی در اصل یک مسئولیت فردی به شمار می رود. یکی از ارکان اصلی خود مراقبتی توجه تغذیه و الگوی مصرف غذایی توسط خود فرد است و خود مراقبتی تغذیه ای به این معنی است که هر فردی با مفهوم تعادل و تنوع و تناسب در برنامه غذایی روزانه آشنا باشد و با روش های جایگزینی مواد غذایی، استفاده از منابع غذایی موجود و در دسترس بتواند نیاز های تغذیه ای خود را برطرف سازد و به جای مصرف بی رویه آن دسته از مواد غذایی که مصرف زیادشان یک عامل خطر مهم ابتلا به بیماری های غیر واگیر و چاقی و کمبود ریز مغذی ها می شود. از غذای سلامت محور با توجه به وضعیت اقتصادی خانواده بیشتر استفاده کند.

ایشان ادامه داد: شروط اصلی برای برخورداری از تغذیه سالم ،استفاده از الگوی هرم راهنمای غذایی با رعایت دو اصل تعادل و تنوع می باشد. در هرم راهنمای غذایی همواره بر استفاده از مقادیر توصیه شده از گروه های غذایی اصلی اهمیت داده شده و بر اصل تنوع در هر گروه غذایی تاکید شده است. مفهوم گروه غذایی همواره بر استفاده از مقادیر از مقادیر توصیه شده از گروه های غذایی اصلی اهمیت داده شده و بر اصل تنوع در هر گروه غذایی تاکید شده است. مفهوم گروه غذایی همواره این بوده است که مواد غذایی تقریبا مشابه ( از لحاظ ارزش غذایی و تغذیه ای ) در یک گروه قرار بگیرند و به عبارتی دیگر مواد غذایی موجود در یک گروه غذایی ارزشی مشابه داشته و در تغذیه سالم می توانند به جای همدیگر مورد استفاده قرار گیرند تا در صورت عدم دسترسی به یک ماده غذایی مواد غذایی جایگزین آن مورد استفاده قرار گیرد و بدن دچار سوء تغذیه نشود.

شایان ذکر است در سال جاری دهمین بسیج ملی تغذیه با شعار "تغذیه سالم با جایگزین های غذایی" از تاریخ 14 دی ماه لغایت 30 ام بصورت هماهنگ در سطح شهرستان ها برگزار خواهد شد تا با اطلاع رسانی و آموزش جایگزین های غذایی بتوانیم از تغذیه سالم برخوردار شویم. در پایان بخشی از برنامه ها و فعالیت های پیش بینی شده با گروههای ذینفع مطرح شد.


 


١٢:٤٢ - سه شنبه ١٧ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٩٤٥٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

صفحه اصلي|ارتباط با ما|حریم خصوصی|سئوالات متداول|تماس با ما|نقشه سایت

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول محفوظ می باشد
Copyright © 2012 Dezful University of Medical Sciences - All Rights Reserved