صفحه اصلی > اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی کتاب

کتاب مراقبت های بهداشتی اولیه در ایران؛ چالش ها و راهکارها به نویسندگی دکتر مصطفی علی مهر از پرسنل دانشگاه علوم پزشکی دزفول با همکاری تعدادی از موئلفین به چاپ رسید.

دکتر مصطفی علی مهر در گفت و گو با خبرنگار وبدا شمال خوستان، در تشریح اهداف چاپ این کتاب گفت: در همه جوامع، سلامت حق اساسی آحاد مردم شناخته‌شده است و تأمین سلامت مردم جز تعهدات اصلی همه دولت‌های جهان قرارگرفته است.

این دکترای مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی در همین خصوص ادامه داد: دسترسی آسان و کم‌هزینه بیماران به مراکز ارائه خدمات سلامت از شاخص‌های مهم ارزیابی نظام مراقبت سلامت است.

دکتر علی مهر افزود: نظام مراقبت سلامت در تعداد زیادی از کشورها برای ایجاد عدالت، کاهش سهم مردم از هزینه‌های درمان و امکان برخورداری از خدمات باکیفیت و هزینه اثربخش، به سطوح اول، دوم و سوم سطح‌بندی شده است.

وی خاطرنشان کرد: از سال‌ها قبل ضرورت تأمین دسترسي آسان و سريع مردم به نيازهاي اوليه بهداشتي درماني احساس شده بود. با توجه به مشكلات كشور ازجمله وجود بيش از 60000 روستاي پراكنده كه تعداد فراوانی از آن‌ها جمعيت كمتر از 200 نفر داشتند و در مناطق دورافتاده جا گرفته بودند؛ مسئولان حفظ سلامت و بهداشت كشور را واداشت تا دست به اجراي طرح‌های مختلفي از قبيل طرح تربيت بهدار، طرح سپاه بهداشت، طرح بهدار روستا، طرح سلسله و طرح رضائیه (اروميه)، باهدف دسترسي مردم به نيازهاي اوليه بهداشتي بزنند.

این کارشناس بهداشت اظهارداشت: تجارب حاصل از اين طرح‌ها در داخل كشور، هم‌زمان با اجلاس جهاني آلماآتا و تفكر مراقبت‌های اوليه بهداشتی تعدادي از متفكران كشور را بر آن داشت تا نظامي گسترده و پويا را براي ارائه خدمات بهداشتي درماني در سراسر كشور طراحي كنند و به‌این‌ترتیب نظام شبکه‌های بهداشتي درماني در ايران شكل گرفت.

دکتر علی مهر تصریح کرد: خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت به‌عنوان اولین سطح ارائه خدمات بهداشتی  می‌باشند و با ارائه بیش از 130 نوع فعالیت بهداشتی نقش مؤثری در ارتقاء سطح سلامت جامعه دارند.

وی افزود: در سال‌های اخیر به علت نابرابری‌های عمیق در نظام سلامت، کمبود منابع انسانی موردنیاز برای بهبود ارائه مداخلات هزینه-اثربخش و وضعیت پراکنده‌ نظام‌های سلامت در بیشتر کشورها، علاقه و گرایش مجددی به مراقبت‌های بهداشتی اولیه خصوصاً در کشورهای کم‌درآمد و یا درآمد متوسط به وجود آمده است.

این دکترای مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی بیان داشت: با گذشت بیش از سه دهه از زمان طراحی نظام شبکه و با توجه به تغییر بار و الگوی بیماری‌ها و همچنین تغییر نیازها و انتظارات جامعه‌ی روستایی سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه با چالش‌هایی مواجه گردیده که این کتاب باهدف بازنگری و بررسی مراقبت‌های بهداشتی و راهکارهای اصلاحی جهت مرتفع نمودن ضعف‌ها و رویارویی با چالش‌ها طراحی‌شده است.

دکتر علی مهر در خاتمه گفت: امید است که مجموعه حاضر در جهت معرفی و شناسایی "سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه در ایران" به علاقه‌مندان این حیطه مثمر ثمر واقع شود.
٠٧:١٥ - يکشنبه ١٩ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٨٧١٩    /    تعداد نمایش : ١١٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

صفحه اصلي|ارتباط با ما|حریم خصوصی|سئوالات متداول|تماس با ما|نقشه سایت

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول محفوظ می باشد
Copyright © 2012 Dezful University of Medical Sciences - All Rights Reserved