صفحه اصلی > اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در نشست خبری با محوریت «طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا»:

فشار خون یکی از عوامل اصلی بیماری های غیرواگیر و بیماری های قلبی و عروقی است/ ۸۰ درصد بیمارانی که دیالیز می شوند به دلیل فشار خون و دیابت است

نشست خبری دکتر یوسف پریدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی دزفول با محوریت «طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» با حضور جمعی از خبرنگاران شهرستان های « شوش ، دزفول و گتوند» در سالن کنفرانس ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روبط عمومی دانشگاه علوم پزشکی دزفول، رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا به مدت یک ماه در مناطق تحت پوشش این دانشگاه آغاز شد.

دکتر یوسف پریدار ادامه داد: کل جمعیت شهرستان های دزفول، شوش و گتوند حدود ۷۹۰ هزار نفر است که ۳۳۵ هزار نفر بالای ۳۰ سال هستند و باید در طرح سنجش فشار خون شرکت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با مقایسه وضعیت سلامت کشور در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب بسیاری از مرگ و میرها موجب مرگ زودرس در افراد می شد و سن امید به زندگی در کشور ۵۴ سال بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر سن امید به زندگی در کشور ۷۰ سال است، اظهار داشت: قبل و ابتدای انقلاب عمده علت مرگ و میرها بیماری های عفونی و واگیر دار بود و شاخص مرگ نوزدان نیز صد به ازای هزار نفر بود اما در حال حاضر بیماری های عفونی و واگیر دار که ریشه آن وضعیت نامناسب بهداشتی بود تا حد بسیار زیادی کنترل شده است.

دکتر پریدار ادامه داد: ۴۶ درصد عوامل مرگ و میر زودرس به علت بیماری‌های قلبی عروقی و ۲۳ درصد بر اثر بیماری‌های سرطانی است و بعد از آن حوادث ترافیکی بیشترین مرگ و میر را داشته که برای کنترل آن نقش دیگر دستگاه‌ها ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: فشار خون، دیابت، چربی خون و مصرف دخانیات چهار عامل خطر اصلی برای بیماری‌های قلبی عروقی محسوب می‌شوند.

این مقام مسئول در ادامه علت ۸۰ درصد از دست دادن کلیه ها را فشار خون و دیابت دانست و گفت: باید پیشگیری از بیماری را به یک فرهنگ تبدیل گرد تا به عنوان یک مطالبه جدی مردمی مطرح شود که در این خصوص خبرنگاران می‌توانند در ارتقای رتبه سلامت عمومی کمک کننده باشند.

دکتر پریدار افزود: ۳۱۶ ایستگاه ثابت و سیار در سطح شهرستان دزفول، گتوند و شوش برای اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا تدارک دیده شده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: از تعداد ۳۳۵ هزار نفر جمعیت بالای ۳۰ سال شهرهای دزفول، شوش و گتوند تا کنون حدود ۴۲ هزار نفر معادل ۱۲ درصد جمعیت هدف در طرح سنجش فشار خون شرکت کردند که ازاین تعداد ۶۸ درصد فشار خون نرمال و حدود ۳۱ درصد فشار خون بالا داشتند.

دکتر پریدار خاطرنشان کرد: یک هزار و ۴۰۰ نیروی انسانی برای اجرای این طرح آموزش داده شدند و ۲۰۰ نیروی دیگر نیز از دیگر دستگاه‌ها به کار گرفته شدند.

دکتر شاپور مسعودی فر معاون بهداشتی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول، پورآئین رئیس مرکز بهداشت شهرستان دزفول و میرزایی رئیس مرکز بهداشت شهرستان شوش گزارشی از روند اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ارائه دادند.٠٧:٢٥ - شنبه ١٨ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٨٧١٧    /    تعداد نمایش : ٣٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

صفحه اصلي|ارتباط با ما|حریم خصوصی|سئوالات متداول|تماس با ما|نقشه سایت

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول محفوظ می باشد
Copyright © 2012 Dezful University of Medical Sciences - All Rights Reserved