صفحه اصلی > اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

اولین دوره آموزش توانمندی سمن ها

به قلم : کیانوش پدیدار

*مشارکت و عضویت فعال در سازمان ها و تشکل های مردم نهاد ،عبور از فرد گرایی و تمرین کار گروهی است *

        سازمان های مردم نهاد به عنوان تشکل های برآمده ازبطن اجتماع، از ظرفیت خوبی برای رفع نارسایی های اجتماعی برخوردارند. برای بهره برداری بهتر  از ظرفیت سازمان های مردم نهاد(سمن ها) و خیریه  باید به مولفه و شاخص هایی چون تقویت اعتماد عمومی به سمن ها و ارتقا  مشارکت اجتماعی در جامعه توجه جدی  داشت؛ مولفه هایی که رسانه های گروهی  و نخبگان  و همچنین آموزش های عمومی و ضروری می توانند در فراهم آوری آنها نقش اساسی داشته باشند.

        دولت ها به تنهایی نمی تواند از پس حل معضلات و نارسایی های اجتماعی بر آیند، از این رو جامعه باید در مسیر افزایش مشارکت مدنی و آشنایی هرچه بیشتر مردم با سمن ها قرار گیرند. از آنجا که سازمان های مردم نهاد برآمده از بطن جامعه و مردم هستند، در مواردی که اجتماع  با یک آسیب مثل حوادث غیرمترقبه، یا معضلات و آسیب های اجتماعی مواجهه می شود، می توانند ظرفیت هایی را از خود بروز  دهند که گاها دولت ها نتواند آن کارها  را انجام دهند البته این به بدان  معنا  نیست که دولت ها دراین  مواقع و در زمانی که مردم به خدمت رسانی آن نیاز دارند به وظایف قانونی  خود عمل نکنند. از آنجا که سازمان های مردم نهاد( سمن ها) ، مردمی و کوچک هستند، در بیشتر موارد از نوعی پویایی برخوردارند که می تواند بر میزان کارایی این سازمان ها در مواقع بحرانی بیافزایند و از آنجا که نهادهای مردمی به طور روزمره با مردم سروکار دارند و برنامه ریزی منظمی برای آمادگی و تجهیز خود دارند، می توانند در مواقع بحران، نیروی انسانی، امکانات و افراد متخصص مثل پزشکان، روانشناسان ،خیرین و مددکاران اجتماعی را بنا به ضرورت های ایجاد شده منسجم کنند و با استفاده از مهارت ها و توانایی آنها در حداقل زمان بیشترین کمک را به  نیازمندان داشته باشند.  

با این حال مشارکت مردمی در سازمان های مردم نهاد می تواند خیلی بیشتر از آنچه امروز وجود دارد باشد، البته این امر نیازمند شناخت جامعه از سازمان های مردم نهاد و تلاش دولتها ، رسانه ها و نخبگان برای شناساندن هرچه بیشتر سمن ها به مردم است. سمن ها در ایران  دارای سابقه فعالیت طولانی نیستند و از آنجا که گاه به اشتباه فعالیت سمن ها در جامعه ما با حاشیه هایی همراه می شود لذا زمینه های لازم  برای فعالیت گسترده در حوزه های مختلف در سازمان های مردم نهاد  فراهم نشده است.  اکنون فضای کافی برای فعالیت سازمان های مردم نهاد به معنای مدرن آنها وجود ندارد و خیلی از نگاه های موجود در جامعه با سمن ها همراه نیست. از این رو، فعالیت سازمان های مردم نهاد در ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته که البته سابقه فعالیت سمن ها در آنها به نزدیک 100 سال می رسد، بسیار کم است. پس بنابراین باید مردم را برای شرکت در فعالیت های خیرخواهانه اجتماعی آموزش داد و آماده کرد. این وظیفه بر عهده رسانه ها و نخبگان جامعه است. به همین خاطر باید به سمت اعتماد بیشتر به این سازمان ها حرکت کنیم تا سازمان های مردم نهاد بتوانندعملکرد بهتر و موفق تری داشته باشند.

از آنجا که چهره های شناخته شده یا نخبه در جوامع پیشرفته، از کودکی برای فعالیت مدنی در قالب های جمعی مانند سمن ها آموزش دیده اند، دعوت شان از مردم امری فردی نیست. آنان یا خود تشکل خیریه دارند یا در همکاری با بنیادهای خیریه به جمع آوری کمک های مردمی می پردازند. امروزه برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های معتبر دنیا فعالیت مدنی و عضویت در سمن ها به عنوان امتیاز به شمار می رود.

در جامعه ما اما ممکن است از فردی بپرسند سمن چیست و او اصلا نتواند پاسخ دهد یا حتی تاکنون نام سمن به گوشش نخورده باشد. برای بهبود این شرایط، باید موانع موجود را از سر راه ایجاد این تشکل ها برداریم . باید همواره مشارکت اجتماعی به عنوان یک سرمایه در جامعه ترویج و تبلیع شود و مشارکت مدنی و عضویت در سمن ها به منظور فعالیت های مثبت جمعی، به عنوان یک ارزش در مقابل فردگرایی در جامعه شناسانده شود.

باید افراد به این شناخت و آگاهی برسند که کار گروهی به مراتب بهتر از کار فردی پیش می رود. نخبگان ما نباید به دنبال تقویت فردگرایی و قهرمان پروری در جامعه باشند تا مردم در مواقع بحران به دنبال یک منجی باشند. به مردم باید آموزش داد که می توانند به عنوان عضو یک گروه بزرگ تر، برای جامعه نقش آفرین باشند. باید در مدارس به بچه ها آموزش جمع گرایی و مشارکت اجتماعی داده شود.

جامعه ما باید به توانمندسازی و تقویت هرچه بیشتر سمن ها  از طریق آموزش های لازم بپردازد  چرا که سازمان ها و تشکل های مردم نهاد بازوان توانای  مردمی هستند که می توانند در شرایط دشوار و بحرانی به یاری دولت ها و نهادهای رسمی آمده و از آسیب های اجتماعی بکاهند . به همین خاطر دانشگاه علوم پزشکی دزفول بعد از ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و به تبع تسری این  جایگاه به دانشگاه ها ضمن ایجاد تعامل بیش از پیش با سازمانها و تشکل های مردمی ، برنامه جدی برای آموزش و تقویت آنها در دستور کار خود قرار داده است .

 


١٥:٠٤ - يکشنبه ٥ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٥٦٥    /    تعداد نمایش : ٥٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

صفحه اصلي|ارتباط با ما|حریم خصوصی|سئوالات متداول|تماس با ما|نقشه سایت

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول محفوظ می باشد
Copyright © 2012 Dezful University of Medical Sciences - All Rights Reserved