صفحه اصلی > اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

هفته ملی کودکان

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اهمیت دوران کودکی:

کودکان، سرمایه های  اصلی و آینده سازان کشور عزیز ما هستند.حفظ و ارتقای سلامت کودکان، مسئولیت دولت،سازمان ها،اجتماع،والدین و البته خود کودکان است.

هدف از برنامه ملی مراقبت های ادغام یافته کودک سالم حفظ و ارتقائ سلامت جسمی،روانی، و اجتماعی مطلوب کودکان است .کودکان گروه حساس و آسیب پذیری هستند و نیاز به خدمات با کیفیت سلامت دارند.

تکامل کودکان:

باید دانست که بیشترین دوره تکامل در اوایل کودکی است. زمانی که رشد سریع مغز اتفاق می افتد، این موضوع بر رشد شناخت ذهنی و اجتماعی و هیجانی در تمام زندگی مؤثر خواهد بود.

تحریکات و تغذیه کافی در 5 سال اول زندگی برای یک تکامل مطلوب ضروری است. بنابراین با تقویت  تکامل کودک می توان مطمئن بود او به تکامل بالقوه اش دست پیدا کرده است.

در حال حاضر در مراکز بهداشتی با تکمیل پرسشنامه ASQو غریالگری کودکان راهکارهایی جهت ارتقا تکامل کودکان به خانواده ها ارائه می گردد.

شیر مادر و الگوهای غذایی:

تغذیه با شیر مادر راه طبیعی و کم هزینه تغذیه شیرخواران است .تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماهگی و تداوم شیردهی به مدت 2 سال مواد مغذی با کیفیت بالا و انرژی کافی را تامین می کند و به پیشگیری از گرسنگی، سوء تغذیه و چاقی کمک می کند.

ترجیحات غذایی و الگوهای غذایی، كودكان نیز در 2 سال اول زندگی شکل می گیرد.

 تغذیه تکمیلی، شروع زمانی است كه شیر مادر به تنهائی قادر به تامین نیازهای تغذیه ای شیرخوار نبوده و باید سایر مایعات و مواد غذایی همراه با شیر مادر در تغذیه كودک استفاده شوند. این زمان، دوره بسیار حساسی است زیرا  از یک سو ، رشد و تکامل كودک به طور سریع رخ می دهد و از سوی دیگركودک در معرض كمبودهای تغذیه ای قرار می گیرد و شیر مادر به تنهائی قادر به تامین نیازهایش نمی باشد. علاوه بر این، كودک در این دوران مواد غذایی ، طعم ها و مزه های جدید را تجربه می كند كه می تواند در عادات غذایی او در بزرگسالی تاثیر گذاشته و نقش مهمی در پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر مانند چاقی، قلب و عروق و پرفشاری خون داشته باشد.

با توجه به این كه بهبود الگوی تغذیه كودكان از طریق تغذیه انحصاری با شیر مادرتا 6 ماهگی، تغذیه تکمیلی مناسب و تداوم تغذیه با شیر مادر تا دو سالگی از مداخلات پیشگیرانه و موثردر بهبود تغذیه كودكان به شمار می روند. بدیهی است مشاوره با مادران در زمینه اصول صحیح تغذیه تکمیلی امری ضروری است. بنابر این ارتقای دانش و مهارت كاركنان بهداشتی در زمیته تغذیه كودكان به ویژه تغذیه تکمیلی به منظور مشاوره و راهنمایی مادران یک راهکار اساسی جهت بهبود تغذیه كودكان به شمار می رود.

پیشگیری از حوادث:

حادثه مرگ همیشه تلخ است ولی مرگ معصوم ترین آفریده های خدا یعنی کودکان برای تمام انسان های روی زمین یکی از تلخ ترین تراژدی هاست مخصوصا وقتی بدانیم در بین علل مرگ این غنچه های نو شکفته،ردپایی از بی دقتی و سهل انگاری والدین آنها به چشم می خورد .

غرق شدگی،تصادفات ،برق گرفتگی ،مسمومیت و ... از عمده ترین علل قابل پیشگیری مرگ کودکان زیر 5 سال می باشد که براحتی توسط نظارت بیشتر مراقبین و افزایش آگاهی والدین و توجه به آموزش ها و هشدارهای ساده قابل اجتناب هستند.

هرکودکی: شایسته آن است که خوب متولد شود.

هرکودکی: شایسته آن است که در خانه امنی از نظر جسمس و روانی ،رشد و تکامل یابد و محیط مدرسه ی او عاری از خطرات،آسیب ها و تماس با سموم محیطی باشد.

هرکودکی: شایسته آن ست تا در خانواده ای پرورش یابد و حامیانی داشته باشد که امنیت را برایش به ارمغان آورند.الگوی مثبتی برایش باشند.با گرمی و عشق با او برخورد کنند و پذیرش بی قید و شرط او را داشته باشند.سلامت والدین ،آغازگر سلامت کودک است.

هرکودکی: شایسته آن است که شاد زندگی کند اعتماد به نفس داشته باشد دوستانی داشته باشد احساس مفید بودن داشته باشد و باور کند که می تواند در زندگی به موفقیت دست یابد.

هرکودکی: نیازمند خانه،تغذیه خوب،آموزش همراه با کیفیت قابل قبول،درمان مناسب،شبکه ی اجتماعی حمایت گر و دستیابی به منابع اجتماع است.

هرکودکی: شایسته آن است که دستیابی به مراقبت های پیشگیری ،ارتقا سلامت و درمان طبی،سلامت روان و سلامت دهان دندان را داشته باشد.چنین مراقبتی،از طریق ارتباط مداوم با مراقبین بهداشتی اولیه و دستیابی به مراقبت ثانویه تامین شود.

 

 

             

 


١٣:٤٦ - دوشنبه ١٤ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٥٤٦    /    تعداد نمایش : ٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

صفحه اصلي|ارتباط با ما|حریم خصوصی|سئوالات متداول|تماس با ما|نقشه سایت

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول محفوظ می باشد
Copyright © 2012 Dezful University of Medical Sciences - All Rights Reserved